Kameny

Do snubních prstenů doporučujeme vsazovat spíš brilianty (diamanty). Brilianty jsou velice tvrdé a odolné kameny. Lehce vydrží každodenní nošení a zátěž jaká je kladená na prsteny. Zirkony nemají takovou životnost, časem ztratí svůj lesk. Zirkon Vám rádi vyměníme, jeho cena je nesrovnatelně nižší než cena briliantu.

Zirkony

Téměř všechny kubické zirkony se chemicky skládají z oxidu zirkoničitého a oxidu yttria. Oba tyto materiály jsou neprůhledné, bílé rudy. Když se společně roztavý za vhodných podmínek, kombinují se tak, že po vybroušení tvoří překvapivě brilantní a jasný krystal, který je svým vzhledem považován za kámen nejpodobnější diamantu.

Kubický zirkon je kvalitní a cenově dostupný. Je to bezesporu nejlepší napodobenina diamantu, která je v dnešní době k dispozici. Je to pevný materiál s téměř identickou barvou jako diamant, ale je měkčí a křehčí.

Laik nepozná rozdíl mezi diamantem a kubickým zirkonem. Dokonce i gemolog může mít problém pouhým okem poznat rozdíl.

Kubický zirkon je 8,5 podle Mohsovy stupnice tvrdosti.Diamanty

Brilianty jsou velice tvrdé a odolné kameny.

Diamant je nejtvrdší látkou vůbec a je také nejvyšším, desátým, členem Mohsovy stupnice tvrdosti. Je 150 krát tvrdší než korund, který zaujímá devátou příčku stupnice. Z toho vyplývá, že diamantem by se nám mělo podařit rýpnout do kteréhokoli jiného kamene a naopak žádnou látkou není možné rýpnout do diamantu.
Diamant má vysokou hodnotu indexu lomu světla - 2,418


Briliant = Diamant vybroušený do kulatého briliantového brusu.


Kvalita všech diamantů se určuje podle tak zvaných 4 C.

Carat - Váha

Pro stanovení hmotnosti diamantů (a valnou většinu jiných drahých kamenů) se používá jednotka metrický karát, zkratkou je ct.
1 ct = 0,2 g


Clarity - Čistota

Čistota se u diamantů udává ve zkratkách.


FL (Flawless) Diamant neobsahuje žádné nečistoty nebo vnitřní nehomogenity větší než 5 mikronu ani vnější vady kvality brusu. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.

IF (Internally flawless), LC (Loup clean) - Diamanty bez vnitřních vad větších než 5 mikronu, které pro drobné vady kvality brusu nemohou byt klasifikovány stupněm FL. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.


VVS1, VVS (Very very small inclusions) - Diamanty obsahují velmi malé inkluze, velmi těžko objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.


VS 1, VS2 (Very small inclusions) - Velmi malé inkluze, obtížně registrovatelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.


SI1, SI2 (Small inclusions) - Malé inkluze snadno objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem při použití 10-násobné zvětšující lupy. Inkluze nesmějí být viditelné pouhým okem při pohledu na kámen shora (přes tabulku).


I, P1, P2, P3 (Imperfect resp. Pique - čti piké).

P1 - Inkluze viditelné v broušeném kameni pouhým okem, které nemají negativní vliv na lesk diamantu.
P2 - Inkluze snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající lehký vliv na lesk diamantu.
P3 - Rozsáhlé inkluze velmi snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající značný negativní vliv na lesk diamantu.


Colour - Barva

Označení barev u diamantů.
D - výjimečně bílý +
E - výjimečně bílý
F - vzácně bílý
G - bílý +
H - bílý
I, J - bílý, slabě zbarvený
K, L - bílý zbarvený
M, N - velmi světle žlutý
O, P, G, R - světle žlutý
S, Z - žlutý


Cut - Brus

Většina diamantů se brousí do 57 či 58 plošek (faset) briliantového brusu. Optimálně vybroušený diamant reflektuje maximum přijatého světla.
Správně vybroušený briliant odráží světlo z jedné fasety na druhou a opět horní částí kamene ven.
Příliš vysoký (dlouhý) brus způsobuje únik světla směrem do stran.
Příliš nízký (plochý) brus způsobuje únik světla směrem dolů.


Zpět na úvodZpět na úvod

Akční nabídka

Momentálně nejsou žádné akční slevy

Košík  

(prázdný)